Відділ функціональної геноміки
Завідувач відділуРиндич Алла Володимирівна член-кореспондент НАН України, |
Освіта, наукові ступені та звання:
1971 Кандидат біологічних наук, Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна АН УРСР, тема дисертації: "Властивості ДНК ядерного поліедроза тутового шовкопряда"
1990 Доктор біологічних наук, Інститут молекулярної біології і генетики АН УРСР, тема дисертації: "Структура та експресія вірусу саркоми Рауса в клітинах неспецифічних хазяїв"
1995 Професор (молекулярна біологія)
1997 Член-кореспондет НАН України
Посади:
1963-1966 Старший лаборант, Інститут мікробіології і вірусології, АН УРСР, Київ, Україна
1966-1968 Молодший науковий співробітник, Інститут мікробіології і вірусології, АН УРСР, Київ, Україна
1968-1977 Молодший науковий співробітник, Інститут молекулярної біології і генетики, АН УРСР, Київ, Україна
1977-1986 Старший науковий співробітник, ІМБГ, АН УРСР, Київ, Україна
1986-1989 Провідний науковий співробітник, ІМБГ, АН УРСР, Київ, Україна
1989-1992 Завідувач, лабораторія молекулярної онкогенетики, ІМБГ, Національна академія наук України, Київ, Україна
з 1992 Завідувач, відділ функціональної геноміки, ІМБГ НАНУ, Київ, Україна
Членство:
з 1989 член Європейської асоціації з дослідження раку (EACR)
з 1991 член Організації вивчення Геному Людини (HUGO)
з 1994 член Комітету Європейської асоціації з дослідження раку (EACR)
з 2005 член редколегії журналу "Gene" (USA)
з 2009 член редколегії журналу "Biopolymers and Cell" (Україна)
Нагороди:
2004 Премія НАН України ім. С. М. Гершензона
2018 Пам’ятна відзнака на честь 100-річчя Національної академії наук України
2019 Відзнака НАН України "За підготовку наукової зміни"
2020 Державна Премія України за цикл робіт: "Інноваційні нанобіотехнології для ранньої діагностики і хіміотерапії патологічних станів" (представлено Інститутом біології клітини НАН України) УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №608/2020
Науковий напрямок:
Роль адаптерих /скаффолд білків у формуванні та регулюванні мультибілкових комплексів в процесах ендоцитозу, передачі сигналу, полімеризації актину, вірусних інфекцій і функціонуванні нейронів
Регуляція експресії генів на рівні альтернативного сплайсингу
Ідентифікація та характеристика генів, пов'язаних з канцерогенезом (раком)
Сучасні наукові дослідження:
Виявлення нових функціональних взаємодій адаптерих/скаффолдних білків родини інтерсектинів (ITSN).
Скаффодні білки родини ITSN мають вирішальне значення для початкового етапу клатрин-опосередкованого ендоцитозу. Крім того, вони регулюють процеси перебудови актинового цитоскелету, сигналінгу і виживання клітин. Аномальна експресія гена ITSN1, який розташований на 21-й хромосомі, пов'язана з порушенням ендоцитозу у пацієнтів з синдромом Дауна та хвороби Альцгеймера. Наші дослідження спрямовані на визначення нових білків, які взаємодіють з ITSN та їхнє функціональне значення, а також аналіз механізмів посттрансляційного регулювання білків ITSN. На сьогодні нами визначено 11 нових білків-партнерів ITSN1 і ITSN2, пов'язаних з ендоцитозом, трансдукцією клітинного сигналу, перебудовою актинового цитоскелету та підтримкою вірусної латентності. Ми показали, що латентний мембранний білок 2А (LMP2A) вірусу Епштейна-Барр утворює комплекс з ITSN1 і регулює їхнє фосфорилювання. Для ITSN2 було показано фосфорилювання тирозинових залишків у відповідь на мітогенну стимуляцію. Використовуючи тваринну модель Xenopus нами було продемонстровано роль ITSN2 у координованих змінах актинового цитоскелету під час раннього ембріонального розвитку.
Роль альтернативного сплайсингу в модуляції функцій білка ITSN1.
Нами виявлено шість нових подій сплайсингу транскриптів ITSN1, що не призводять до утворення передчасного термінуючого кодону. Різні комбінації цих подій можуть призводити до утворення 28-ми ізоформ білка ITSN1. Ізоформи відрізняються доменною організацією, взаємодією з білками-партнерами, локалізацією у різних тканинах і стадіями розвитку. Роль альтернативного сплайсингу чітко демонструється у випадку сплайсингу 20-го мікроекзону білка ITSN1, що забезпечує механізм тканиноспецифічного контролю білок-білкових взаємодій у нейронах. Використовуючи мутаційний аналіз, ми виявили, що нейрон-специфічна інсерція мікроекзону 20 призводить до регуляції специфічності SH3A-домену шляхом зсуву негативно заряджених амінокислот до інтерфейсу взаємодії. Нейрон-специфічна ізоформа домену SH3A зі значно більшою спорідненістю зв'язує ендоцитозні білки динамін 1 і синаптоянін 1, а також білок-активатор ГТФ-аз CdGAP, в той час як ізоформа, що експресується в усіх типах клітин, переважно взаємодіє з сигнальними білками Sos1 і Cbl. Ми також виявили найкоротшу ізоформу з альтернативною С-кінцевою послідовністю, що кодується екзоном 22a. Нами продемонстровано внутрішньомолекулярне зв'язування в молекулі ITSN1-22a, що негативно регулює її асоціацію з убіквітин-лігазою Cbl.
Дослідження ролі ITSN1 у синаптичній трансмісії та пластичності.
Використовуючи афінну хроматографію та MALDI-TOF масс-спектрометрію, ми ідентифікували новий ITSN1-зв’язуючий білок STOP (stable tubule-only polypeptide). Було показано, що STOP та ITSN1 формують комплекс in vivo та частково ко-локалізуються у первинних нейронах гіпокампу щурів. STOP є білком, що стабілізує мікротрубочки і є необхідним для декількох форм синаптичної пластичності у гіпокампі. Ідентифікація цієї взаємодії порушує питання про участь ITSN1 у даному процесі. Виявлення функціонального значення взаємодії між ITSN1 і STOP у нейронах триває.
Українські проекти:
Проекти Національного фонду досліджень України (НФДУ):
- 2020-2021, Проєкт: "Молекулярні компоненти інвадоподій як прогностичні фактори злоякісних пухлин грудної залози людини", за конкурсом "Наука для безпеки людини та суспільства" (науковий керівник - А.В.Риндич)
Проекти Національної академії наук України:
- 2012–2016 N 2.2.4.23 проект: “Роль білок-білкових взаємодій у перебігу ряду фізіологічних та патологічних процесів” (науковий керівник - А.В.Риндич)
- 2012–2013 НАНУ та РФФД N Р1/2012 проект: “Пошук та характеристика адапторних білків еукаріот, які взаємодіють з транскрипційним та ремоделюючими хроматин комплексами” (науковий керівник - А.В.Риндич)
- 2010–2014 N 20/12 проект: “Виготовлення нанокон’юнгантів для високочутливої детекції в плазмі крові біомаркерів ранніх стадій нейродегенеративних та онкологічних захворювань” (науковий керівник - А.В.Риндич)
- 2010–2014 N 37/12 проект: “Функціональна характеристика нового прогностичного маркера раку молочної залози ITSN2” (науковий керівник - А.В.Риндич)
- 2010–2014 N 113/12-Н проект: “Розробка високочутливої тест-системи для детекції нейрональних маркерів хвороби Альцгеймера в плазмі крові на основі нанокон’югатів” (науковий керівник - А.В.Риндич)
Проекти Державного фонду фундаментальних досліджень (ДФФД):
- 2011–2013 Державна ключова лабораторія молекулярної та клітинної біології N46/457 проект “Молекулярні механізми клітинного сигналінгу в нормі і в умовах патології: фокус на іонні канали”
- 2010–2013 N Ф33.4/001 Project: “Ідентифікація перспективних молекулярних біомаркерів для моніторингу нейродегенеративних та онкологічних захворювань людини” (науковий керівник - М.А.Тукало)
Міжнародні гранти:
- 2011–2014 7th Framework Programme (FP7) FP7- INCO-2011-6, ERA-WIDE Project: “Strengthening cooperation in Molecular Biomedicine between EU and UKRAINE”, COMBIOM (scientific supervisor – Prof. A. Elskaya)
Співробітництво:
українські організації:
- Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України
- Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України
- Інститут нейрохірургії ім. Ромоданова АМН України
- Національний університет «Львівська політехніка» МОН України
- Національний Інститут раку АМН України
- Інститут урології АМН України
зарубіжні організації:
- Каролінський Інститут, Стокгольм, Швеція
- Інститут Жака Моно, Париж, Франція
- Інститут Раку Густава Руссі, Вільжуіф, Франція
- Інститут клітинної та інтегративної нейронауки CNRS, Страсбург, Франція
- Міжнародний інститут молекулярної та клітинної біології ПАН, Варшава, Польща
Вибрані публікації:
- Hubiernatorova, A.O., Kropyvko, S.V. Doxorubicin affects expression of the ZFP36 and CTTN genes in MCF7 cell line. Biopolymers and Cell, 2024, 40(2), pp. 127–135
- Kropyvko, S., Hubiernatorova, A., Mankovska, O., ...Stoika, R., Rynditch, A. Tristetraprolin expression levels and methylation status in breast cancer. Gene Reports, 2023, 30, 101718
- Pankivskyi, S., Pastré, D., Steiner, E., ...Rynditch, A., Hamon, L. ITSN1 regulates SAM68 solubility through SH3 domain interactions with SAM68 proline-rich motifs. Cellular and Molecular Life Sciences, 2021, 78(4), pp. 1745–1763
- Gubar, O., Croisé, P., Kropyvko, S., ...Gasman, S., Ory, S.The atypical Rho GTPase RhoU interacts with intersectin-2 to regulate endosomal recycling pathways. Journal of cell science, 2020, 133(16)
- Pankivskyi, S., Pastré, D., Steiner, E., ...Rynditch, A., Hamon, L. ITSN1 regulates SAM68 solubility through SH3 domain interactions with SAM68 proline-rich motifs. Cellular and Molecular Life Sciences, 2020
- Pankivskyi, S.V., Senchenko, N.V., Busko, P.B., Rynditch, A.V. Scaffold proteins ITSN1 and ITSN2 interact with nuclear RNA-binding proteins. Biopolymers and Cell, 2019, 35(2), pp.81-90
- Dergai O., Dergai M., Rynditch A.V. Ubiquitin-ligase AIP4 controlsdifferentialubiquitinationandstability of isoforms of thescaffold protein ITSN1. FEBS Lett, 2018, Volume 592, Issue 13, 2259-2267
- GryaznovaT., Gubar O., Burdyniuk M., Kropyvko S., Rynditch A. WIP/ITSN1 complexisinvolvedincellularvesicletraffickingandformation of filopodia-likeprotrusions. Gene, - 2018. 674, 49-56
- Svitina H., Kyryk V., Skrypkina І., Kuchma V., Bukreieva T., Areshkov P. at all. Placenta derived multipotent cells have no effect on the size and number of DMH-induced colon tumors in rats. Experimental and Therapeutic Medicine, published online on: July 12, 2017 https://doi.org/10.3892/etm.2017.4792
- Völker JM, Dergai M, Abriata LA, Mingard Y, Ysselstein D, Krainc D, Dal Peraro, M von Mollard, GF Fasshauer, D Koliwer J, Schwake M. Functional assays for the assessment of the pathogenicity of variants in GOSR2, an ER-to-Golgi SNARE involved in progressive myoclonus epilepsies. Dis Model Mech., 2017 Oct 5. pii: dmm.029132. doi: 10.1242/dmm.029132
- Gouge J., Guthertz N., Kramm K., Dergai O. at all. Molecular mechanisms of Bdp1 in TFIIIB assembly and RNA polymerase III transcription initiation. Nat Commun. 2017 Jul 25;8(1):130
- Kropyvko S., Gryaznova T., Morderer D., Rynditch A.V. Mammalian verprolin CR16 acts as a modulator of ITSN scaffold proteins association with actin. Biochem Biophys Res Commun,Vol.484:813-819
- Skrypkina I., Tsyba L., Onyshchenko K., Morderer D., Kashparova O., Nikolaienko O., Panasenko G., Vozianov S., Romanenko A., Rynditch A. Concentration and methylation of cell-free DNA from blood plasma as diagnostic markers of renal cancer. Disease Markers, 2016, 2016:3693096. DOI: 10.1155/2016/3693096
- Kropyvko S.V. Gubar O.S.. Gryaznova T.A Morderer D.Ye. Gerasymchuk D.O. Syvak L.А. Grabovoy A.N. Rynditch A.V. Transcriptional and post-transcriptional regulation of the adaptor/scaffold protein gene ITSN1. Biopolym. Cell. 2016, 32(3):202–226.
- Dergai M., Iershov A., Novokhatska O. Pankivskyi S. Rynditch A. Evolutionary Changes on the Way to Clathrin-Mediated Endocytosis in Animals. Genome Biol Evol., 2016 8(3): 588-606.
- Gouge J, Satia K, Guthertz N, Widya M, Thompson AJ, Cousin P, Dergai O, Hernandez N, Vannini A. Structural Basis of Redox Signaling by the RNA Polymerase III TFIIB-related Factor Brf2. Cell. 2016; 163(6):1375-1387.
- Gryaznova T, Kropyvko S, Burdyniuk M, Gubar O, Kryklyva V, Tsyba L, Rynditch AV. Intersectin adaptor proteins are associated with actin-regulating protein WIP in invadopodia. Cell Signaling. 2015; 27: 1499-1508.
- Morderer DYe, Nikolaienko OV, Rynditch AV. Identification of Ca2+/calmodulin-dependent phosphorylation sites of endocytic scaffold ITSN1 by tandem mass spectrometry. Biopolymers and Cell. 2015; 31(5):338-344.
- Савинская ЛА, Филоненко ВВ, Цыба ЛА, ...Рындич АВ. Новые функциональные нанокомпозиты на основе наночастиц Ni с коньюгированными антитилами для високочувствительной детекции целевых антигенов. Наноразмерные системы и наноматериалы: исследования в Украине. – К. : Академпериодика. 2014;768 с.– ISBN 978-966-360-260-8.
- Morderer DYe, Nikolaienko OV, Skrypkina IYa, et al. Ca/calmodulin-dependent phosphorylation of endocytic scaffold ITSN1. Biopolymers and Cell. 2014;30(1):74-76.
- Bazalii A, Dvornikov D, Samoylenko A, et al. Interaction between adaptor proteins Ruk/CIN85 and Tks4 in normal and tumor cells of different tissue origins. Biopolymers and Cell. 2014;30(1):33-37.
- Tsyba L. O., Dergai M. V., Skrypkina I. Ya., et al. ITSN protein family: regulation of diversity, role in signalling and pathology. Biopolym. Cell. 2013; 29(3):244-251 doi: 10.7124/bc.00081E
- Dergai O, Dergai M, Skrypkina I, et al. The LMP2A protein of EpsteinBarr virus regulates phosphorylation of ITSN1 and Shb adaptors by tyrosine kinases. Cell Signal. 2013; 25(1): 33–40. doi:10.1016/j.cellsig.2012.09.011
- Morderer D, Nikolaienko O, Skrypkina I, et al. Endocytic adaptor protein intersectin 1 forms a complex with microtubule stabilizer STOP in neurons. Gene. 2012; 505(2):360–4.doi: 10.1016/j.gene.2012.06.061
- Novokhatska O, Dergai M, Houssin N, Tsyba L, Moreau J, Rynditch A. Intersectin 2 nucleotide exchange factor regulates Cdc42 activity during Xenopus early development. Biochem Biophys Res Commun. 2011; 408(4):663–8. doi: 10.1016/j.bbrc.2011.04.081
- Dergai M, Skrypkina I, Dergai O, et al. Identification and characterization of a novel mammalian isoform of the endocytic adaptor ITSN1. Gene. 2011; 485(2):120–9.doi:10.1016/j.gene.2011.06.021
- Tsyba L, Nikolaienko O, Dergai O, et al. Intersectin multidomain adaptor proteins: regulation of functional diversity. Gene. 2011; 473(2):67–75.doi:10.1016/j.gene.2010.11.016
- Kropyvko S, Gerasymchuk D, Skrypkina I, et al. Structural diversity and differential expression of novel human intersectin 1 isoforms. Mol Biol Rep. 2010; 37(6):2789–96. doi:10.1007/s11033-009-9824-8
- Nikolaienko O, Skrypkina I, Tsyba L, et al. Intersectin 1 forms a complex with adaptor protein Ruk/CIN85 in vivo independently of epidermal growth factor stimulation. Cell Signal. 2009; 21(5):753–9. doi: 10.1016/j.cellsig.2009.01.013
- Tsyba L, Gryaznova T, Dergai O, et al. Alternative splicing affecting the SH3A domain controls the binding properties of intersectin 1 in neurons. Biochem Biophys Res Commun. 2008; 372(4):929–34. doi:10.1016/j.bbrc.2008.05.156
- Kvasha S, Gordiyuk V, Kondratov A, et al. Hypermethylation of the 5'CpG island of the FHIT gene in clear cell renal carcinomas. Cancer Lett. 2008; 265(2):250–7. doi: 10.1016/j.canlet.2008.02.036
- Razin SV, Iarovaia OV, Sjakste N, et al. Chromatin domains and regulation of transcription. J Mol Biol. 2007; 369(3): 597–607.doi:10.1016/j.jmb.2007.04.003